8 nap és kezdetét veszi az év legjelentősebb sporteseménye, a brazíliai labdarúgó világbajnokság. Sorozatunkban minden nap egy-egy csoportot fogunk bemutatni, kezdésnek az A jelű kvartett gárdáit, valamint esélyeit vesszük górcső alá.
Brazília: A házigazda válogatott vállát mázsás teher nyomja, hiszen a torna előtt (és gyaníthatólag a VB ideje alatt is) tüntetések formájában fejezi ki nemtetszését a brazil nép. Véleményük szerint a tornára költött dollármilliókat fontosabb dolgokra kellene fordítani (egészségügy, oktatás). Talán a tüntetőket egy világbajnoki trófeával jobb belátásra lehetne bírni.
A selecao 1950-ben már megrendezte a tornát, de akkor nem sikerült a trónra felülniük. 64 évvel később sem lesz könnyebb dolga Scolari fiainak, bár a kvartettből valószínűleg csoportelsőként jutnak tovább, de a nyolcaddöntőben akár a címvédő Spanyolország, a legutóbbi VB-n megálljt parancsoló Hollandia, vagy a jónevű játékosokban bővelkedő Chile keresztezheti útjukat. Tavaly a Konföderációs Kupán mindenesetre már bizonyított a brazil csapat, hibátlan mérleggel, a fináléban, a spanyolok elleni iskolajátékkal gyűjtötték be a serleget. Egyébként is a brazil válogatott emberemlékezet óta nem szenvedett vereséget hazai pályán, legutóbbi kudarca 11 évvel ezelőtt történt.
A keretet vizsgálva megállapítható, hogy Scolari a külföldi topbajnokságban bizonyító labdarúgóknak szavazott főleg bizalmat. A névsort összevetve a tavalyi KK győztes válogatottal, leszűrhető, hogy a csapat magja (16 játékos) már megízlelhette a hazai pályán aratott győzelem ízét. A mesternek főleg a kapusposzt okozhat álmatlan éjszakákat, hiszen itt a többi pozícióhoz képest nem állnak klasszisok a rendelkezésére. Valószínűleg Julio Cesar fogja majd Scolari bizalmát élvezni, és reménykednek a brazil drukkerek, hogy ezzel élni és nem visszaélni fog. A védelem tengelyében Thiago Silva betonbiztosnak tűnik, és akár David Luiz, akár Dante kap szerepet mellette támadósor legyen a talpán, amelyik ezt a falat képes lebontani. A színes támadójáték produkálása valószínűleg Oscar, és Neymar feladata lesz elsődlegesen, míg a tavalyi Konföderációs Kupa társgólkirálya, Fred a lesipuskás támadó szerepében tetszeleghet.
Út a VB-ig: Házigazdaként a brazil válogatott automatikus résztvevője a tornának.
A kapitány: A 65. életévét taposó Luiz Felipe Scolari mestert botorság lenne a nyeretlen, bukott mesterek közé sorolni. 2002-ben már átélhette a világbajnoki aranyérem okozta eufóriát brazil kapitányként, és reménykedik benne, hogy ezt az érzést idén újra megízlelheti. 2004-ben már volt nagy tornán a házigazda válogatott mestere, akkor Portugáliát egészen a döntőig vezette a kontinensviadalon, az már más lapra tartozik, hogy a luzitánok alulmaradtak az esélytelenebb görög csapattal szemben. Második brazil kapitányi korszaka 2012-ben kezdődött, és a tavalyi Konföderációs kupán nyújtott játékkal sokan a topfavoritok között tartják számon csapatát az idei VB-n.
Nyerőember lehet: Mindössze 22 esztendős, de a brazil szurkolók, valamint a közvélemény tőle várja, hogy a hatodik VB elsőségig repítse Brazíliát. Nem kis teher valljuk be, de Neymar már hozzászokhatott ehhez, hiszen már egészen fiatal korában a szakértők Peléhez hasonlították. Neymar tavaly nyáron vágott bele a légióskodásba, első szezonja a Barcelonában felemásra sikeredett. A spanyol pontvadászatban 26 mérkőzésen lépett pályára és kilencszer iratkozott fel a gólszerzők listájára. Jelentősebb trófea nélkül zárta első katalán szezonját (a spanyol szuperkupa kétlem, hogy álmai netovábbja lenne), így a VB-t sikeréhesen várja, és a drukkerek reménykednek, hogy ami nem sikerült klubszinten, összejön a válogatottban. Neymar lendületes, gólerős játékával csapata végső sikerének fő letéteményese lehet.
A keret:
Kapusok: Julio Cesar (Toronto FC), Jefferson (Botafogo), Victor (Atletico Mineiro)
Védők: Marcelo (Real Madrid), Daniel Alves (Barcelona), Maicon (AS Roma), Maxwell, Thiago Silva (mindkettő PSG), David Luiz (Chelsea), Dante (Bayern München), Henrique (Napoli)
Középpályások: Paulinho (Tottenham Hotspur), Ramires, Willian, Oscar (mindhárom Chelsea), Hernanes (Inter), Luiz Gustavo (Wolfsburg), Fernandinho (Manchester City)
Támadók: Bernard (Shakhtar Donetsk), Neymar (Barcelona), Fred (Fluminense), Jo (Atletico Mineiro), Hulk (Zenit)
Horvátország: Déli szomszédunk legnagyobb sikerét az 1998-as, franciaországi seregszemlén produkálta, akkor a Davor Suker fémjelezte brigád a dobogó legalsó fokáig menetelt. Hatalmas csoda lenne, ha ezt a teljesítményt sikerülne reprodukálnia a maiaknak, bár jónevű játékosok így is fellelhetőek a keretben (Rakitic a Sevilla, míg Modric a Real Madrid alapembereként ünnepelhetett európai kupagyőzelmet, míg Mandzukic tavaly gazdagodott egy BL-arannyal a Bayern csatáraként). A horvátok 23-as keretében hemzsegnek a külföldön szereplő játékosok, mindössze három játékos szerepel a hazai pontvadászatban. Niko Kovac sérülés miatt nem számíthat Niko Kranjcar játékára, míg a rutinos bekk Josip Simunic usztasa rigmusok skandálása miatt marad távol a VB-től. A csoportból való továbbjutás nem lehetetlen vállalkozás a horvát együttesnek, de az egyeneses kieséses szakaszban minden további siker bravúrnak számítania.
Út a VB-ig: A horvátok pótselejtezőt követően biztosították helyüket a brazíliai tornára. Csoportjukban a belgák mögött zártak a második helyen, ezt követően Izlandot búcsúztatták 2-0-s összesítéssel.
A kapitány: Niko Kovac októberben váltotta Igor Stimac-ot a horvát kispadon. Harmadik világbajnokságára készül Kovac, aki játékosként már 2002-ben átesett a tűzkeresztségen, majd 4 év múlva is ott volt a horvát keretben. Edzőként még a rutintalanok mesterek közé sorolható, de egy esetleges jó VB szereplés jól mutatna önéletrajzában.
Nyerőember lehet: Ha a Real Madrid szóba kerül, akkor a többség Cristiano Ronaldo, Bale és Benzema nevét említi elsőként, de ugyanolyan fontos láncszeme a királyi gárda gépezetének Luka Modric is. A középpályásról már angliai szereplése során is sokan elismerőleg beszéltek, de játéka Spanyolországban teljesedett ki. Rakitic mellett sokat tehet a horvát együttes sikeres világbajnoki szerepléséért.
A keret:
Kapusok: Stipe Pletikosa (Rostov), Danijel Subasic (Monaco), Oliver Zelenika (Dinamo Zagreb)
Védők: Darijo Srna (Shakhtar Donetsk), Dejan Lovren (Southampton), Vedran Corluka (Lokomotiv Moscow), Gordon Schildenfeld, Danijel Pranjic (mindkettő Panathinaikos), Domagoj Vida (Dynamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa)
Középpályások: Luka Modric (Real Madrid), Ivan Rakitic (Sevilla), Ognjen Vukojevic (Dynamo Kiev), Ivan Perisic (Wolfsburg), Mateo Kovacic (Inter Milan), Marcelo Brozovic (Dinamo Zagreb), Sammir (Getafe), Ivan Mocinic (Rijeka)
Támadók: Mario Mandzukic (Bayern München), Ivica Olic (Wolfsburg), Eduardo (Shakhtar Donetsk), Nikica Jelavic (Hull City), Ante Rebic (Fiorentina)
Mexikó (19. a világranglistán): Mexikó 2 évvel ezelőtt már megfricskázta a brazilokat, méghozzá a londoni olimpia fináléjában. Azóta persze sok víz lefolyt a Dunán, és a mexikóiak zaklatott selejtezősorozaton vannak túl, de erről egy kicsit később. A kerethirdetés egyik legnagyobb meglepetése, hogy Carlos Vela csak a lelátón szurkolhat a csapattársaknak, hiszen Miguel Herrara nem nevezte a 23-as keretbe a Sociedad támadóját. Ugyanakkor természetesen ott van a névsorban Oribe Peralta, aki 10 góljával főszerepet vállalt a kvalifikáció kivívásában. Egyébként Peralta már a londoni aranyéremben is oroszlánrészt vállalt, a fináléban az ő két góljával verték Brazíliát. A válogatott a legutóbbi öt világbajnokságon mindig túlélte a csoportkört, és ez most sem elképzelhetetlen.
Út a VB-ig: Mexikó a Concacaf zóna pótselejtezőt jelentő negyedik helyéért is vért izzadt, a pótselejtezőben már könnyű dolga volt Új-Zéland ellen (9-3-as összesítéssel búcsúztatták az óceániai térségből érkező riválist). Sokatmondó adat, hogy a selejtezőben 47 játékos kapott bizonyítási lehetőséget, tehát keresték a kapitányok (belőlük is volt 4) becsülettel a nyerő csapatot.
A kapitány: Miguel Herrara 6 hét alatt a negyedik szövetségi kapitánya lett a mexikói válogatottnak októberben, az Új-Zéland elleni pótselejtezőt megelőzően vette át a csapatot. Szerencséjére sikerült a kvalifikáció, így a tornán is ő irányítja majd a csapatot. A korábbi védő klubcsapatot is treníroz, a Club America csapatát irányítja.
Nyerőember lehet: Klubcsapatához hasonlóan Javier Hernandez is felejthető szezonon van túl a Manchester United színeiben. Sokak szerint kaphatott volna több játéklehetőséget is David Moyes-tól, és nem elképzelhetetlen, hogy a következő szezont már másik csapatban kezdi meg. Egy jó szerződéshez pedig elengedhetetlen egy jó VB-szereplés, így a hazaszeretet mellett ez is fűtheti Chiracito-t.
A keret:
Kapusok: Jose de Jesus Corona (Cruz Azul), Guillermo Ochoa (Ajaccio), Alfredo Talavera (Toluca)
Védők: Miguel Layun (America), Carlos Salcido (Tigres), Paul Aguilar (America), Andres Guardado (Bayer Leverkusen), Hector Moreno (Espanyol), Francisco Javier Rodriguez (America), Diego Reyes (Porto), Rafael Marquez (Leon)
Középpályások: Miguel Angel Ponce (Toluca), Jose Juan Vazquez (Leon), Luis Montes(Leon), Hector Herrera (Porto), Isaac Brizuela (Toluca), Marco Fabian (Cruz Azul), Carlos Pena (Leon)
Támadók: Oribe Peralta (Santos), Javier Hernandez (Manchester United), Giovani dos Santos(Villarreal), Raul Jimenez (America), Alan Pulido (Tigres)
Kamerun (50. a világranglistán): Az A csoport kontinens kavalkádja egy afrikai válogatottal, Kamerunnal egészül ki. A szelídhetetlen oroszlánok becenévre hallgató válogatott 1990 óta egy kivételtől eltekintve (2006-Németország) minden VB-re kivívta az indulási jogot. Azt is szögezzük le, hogy eddig mindösszesen egyszer sikerült Kamerunnak túlélnie a csoportkört, és valószínűleg ezt a számot nem szambaországban fogják megduplázni. Ugyan ismert labdarúgókat találunk a keretben (Assou-Ekotto, Matip, Alex Song, és nem utolsósorban Eto’o), de mégsem hisszük, hogy beleszólnának a továbbjutás kérdésébe.
Út a VB-ig: Viszonylag sima útjuk volt Brazíliáig, a selejtezőcsoportjukban mindösszesen egy alkalommal szenvedtek vereséget, majd a pótselejtezőt 4-1-es összesítéssel abszolválták Tunézia ellen. 8 selejtezőn 12 rúgott gólig jutottak, és mindössze négyszer kellett kapott gól után középkezdéshez vonulniuk.
A kapitány: Volker Finke 2013 májusában vette át a csapat irányítását. A német mester neve hosszú évekig összeforrt a Freiburggal, hiszen 1991-től 16 évig trenírozta a gárdát. Ugyan ilyen hosszú időre valószínűleg már életkorából is adódóan nem tervezhet a kameruni csapat élén, de egy meglepetés továbbjutással bebiztosítja pozícióját néhány évig.
Nyerőember lehet: Barcelona, Internazionale, Chelsea. Csak néhány csapatnév, amelyekben megfordult Samuel Eto’o a kameruni labdarúgás egyik, hanem a legismertebb labdarúgója. A négyszer Afrika legjobb játékosának járó díjat elhódító csatár 33 éves, valószínűleg utolsó világbajnokságán vehet részt. A Premier League legutóbbi szezonjában 9 találatig jutott a londoni kékeknél, volt már ettől gólerősebb szezonja Eto’o-nak. Lapinformációk szerint a következő szezont ismét új csapatban kezdi meg, így egy sikeres világbajnoki szerepléssel megkönnyítheti a menedzsere dolgát csapatkeresés ügyben.
A keret:
Kapusok: Charles Itandje (Konyaspor), Sammy Ndjock (Fetihespor), Loic Feudjou (Coton Sport)
Védők: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Besiktas), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray), Nicolas Nkoulou (Marseille), Henri Bedimo (Lyon), Benoit Assou-Ekotto (Tottenham Hotspur)
Középpályások: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke), Stephane Mbia (QPR), Landry Nguemo (Bordeaux), Alex Song (Barcelona), Edgar Salli (Lens)
Támadók: Vincent Aboubakar (Lorient), Eric-Maxim Choupo Moting (Mainz), Samuel Eto'o (Chelsea), Fabrice Olinga (Malaga), Achille Webo (Fenerbahce)